Woodlands School Sporting Success
Sporting Achievements 2015/16

Rugby
Year 7 District Champions
Year 8 District Champions
Year 9 District Champions
Senior District Champions
Year 7 District 7s Champions
Year 8 District 7s Champions
Year 9 District 7s Champions
Senior District 7s Champions
U13 Essex Plate Champions
U14 Essex Plate Champions

Netball
Year 7 District Champions
Year 8 District Champions
Year 7 Essex Plate Champions
Year 8 Essex Semi-Finalists

Basketball
Year 7 Boys District Champions
Year 8 Boys District Champions
Year 7 Boys Essex Cup Quarter-Finalists
Year 7 Girls Essex Cup Runners-up
Year 7 Boys NBA Conference Winners
Football
Year 7 District Cup Runners-up
Year 8 District Cup Runners-up

Athletics
Year 7 Boys District Champions
Year 7 Girls District Champions
Year 8 Boys District Champions
Year 8 Girls District Champions
Year 9 Boys District Champions
Senior Boys District Champions
Overall District Champions (Won by 250 points)
Junior Boys Regional A Final
Junior Girls Regional B Final
Intermediate Boys Regional A Final
Junior Boys National Finalist (Finished runners-up: 2nd in the country out of 850 schools)
Clement W – U15 Essex Triple Jump Champion (Club)
Richard O – U15 Essex 100m Bronze Medallist (Club)
Lennon H – U13 Essex Discus Bronze Medallist (Schools)
Owen Y – U13 Essex High Jump Champion (Club)
Brooking B – U13 Essex Shot Put Champion & Bronze Medallist in the Hammer (Club)
Paul M – U13 Essex Hammer Silver Medallist (Club)
Bailey B – U13 Essex High Jump Bronze Medallist (Club)
Tymerra M – U13 Essex 100m Bronze Medallist & Shot Put Silver Medallist (Club)
Jonny R – U13 Essex Long Jump & Hurdles Silver Medallists (Club)
Owen Y – U13 Pentathlon Silver Medallists (Club)

Indoor Athletics
Richard O – Essex U15 Bronze Medallist
Jonny R – Essex U13 Hurdles Champion
Vinnie W – Essex U13 Hurdles Silver Medallist
Jonathan E-I – Essex U13 Long Jump Bronze Medallist
Daniel I – Essex U13 Shot Put Bronze Medallist
Daizy H – Essex U13 800m Silver Medallist

Cross-Country
Olivia F – District Champion (Three years in a row)

Gymnastics
Halle H – U12 British Champion
Keenan H – Represented Ireland at Junior European Championships
Jujitsu
Harry G – Bronze Medal in the Junior European Championships
Cross-Country
Olivia F – District Champion
Boxing
Alby H – U34KG Essex Champion
Golf
Owen B – U12 Essex Schools Champion
Morgan – U12 Essex Schools Bronze Medal

1,073 total views, 5 views today